Football Results Around The World On Saturday

173 Views

By Eyo Nse,

Checkout football results around the world played on Saturday, 11 November, 2018.

Don’t forget to drop your opinion(s) in the comment box below..

Football Results Around The World On Saturday

England – Premier League
November 10
FT Cardiff City 2 – 1 Brighton & Hove Albion
FT Huddersfield Town 1 – 1 West Ham United
FT Leicester City 0 – 0 Burnley
FT Newcastle United 2 – 1 AFC Bournemouth
FT Southampton 1 – 1 Watford
FT Crystal Palace 0 – 1 Tottenham Hotspur

England – FA Cup
November 10
FT Maidenhead United 0 – 4 Portsmouth
FT Accrington Stanley 1 – 0 Colchester United
FT Bromley 1 – 3 Peterborough United
FT Chesterfield 1 – 1 Billericay
FT Crewe Alexandra 0 – 1 Carlisle United
FT Ebbsfleet United 0 – 0 Cheltenham Town
FT Exeter City 2 – 3 Blackpool
FT Gillingham 0 – 0 Hartlepool United
FT Grimsby Town 3 – 1 Milton Keynes Dons
FT Lincoln City 3 – 2 Northampton Town
FT Luton Town 2 – 0 Wycombe Wanderers
FT Metropolitan Police 0 – 2 Newport County
FT Morecambe 0 – 0 FC Halifax Town
FT Oxford United 0 – 0 Forest Green Rovers
FT Scunthorpe United 2 – 1 Burton Albion
FT Southend United 1 – 1 Crawley Town
FT Southport 2 – 0 Boreham Wood
FT Swindon Town 2 – 1 York City
FT Torquay United 0 – 1 Woking
FT Walsall 3 – 2 Coventry City
FT Yeovil Town 1 – 3 Stockport County
FT Aldershot Town 1 – 1 Bradford City
FT Barnsley 4 – 0 Notts County
FT Bury 5 – 0 Dover
FT Maidstone 2 – 1 Macclesfield Town
FT Rochdale 2 – 1 Gateshead FC
FT Sutton United 0 – 0 Slough Town
FT Tranmere Rovers 3 – 3 Oxford City
FT Plymouth Argyle 1 – 0 Stevenage
England – Championship November 10
FT Bolton Wanderers 0 – 1 Swansea City
FT Derby County 0 – 3 Aston Villa
FT Middlesbrough 2 – 0 Wigan Athletic
FT Norwich City 4 – 3 Millwall
FT Nottingham Forest 0 – 0 Stoke City
FT Queens Park Rangers 3 – 2 Brentford
FT Reading 2 – 2 Ipswich Town
FT Birmingham City 3 – 3 Hull City
FT Blackburn Rovers 1 – 1 Rotherham United
FT Bristol City 0 – 1 Preston North End
FT West Bromwich Albion 4 – 1 Leeds United
Italy – Serie A November 10
FT Torino 1 – 2 Parma
FT SPAL 2 – 2 Cagliari
FT Genoa 1 – 2 Napoli
Italy – Serie B November 10
FT Ascoli 2 – 3 Padova
FT Carpi 2 – 2 Benevento
FT Salernitana 1 – 0 Spezia
FT Cremonese 1 – 0 Livorno
FT Cosenza 2 – 3 Lecce
Spain – LaLiga Santander November 10
FT Real Valladolid 0 – 0 Eibar
FT Getafe 0 – 1 Valencia CF
FT Atletico Madrid 3 – 2 Athletic Bilbao
FT Girona 0 – 0 Leganes

Spain – LaLiga 1|2|3
November 10
FT Cadiz 2 – 0 Reus
FT Extremadura 2 – 3 Osasuna
FT Lugo 0 – 1 Alcorcon
FT Deportivo La Coruna 4 – 0 Real Oviedo
FT Elche 0 – 0 Las Palmas

Germany – Bundesliga
November 10
FT 1. FC Nürnberg 0 – 2 VfB Stuttgart
FT Hoffenheim 2 – 1 Augsburg
FT Fortuna Düsseldorf 4 – 1 Hertha BSC
FT Freiburg 1 – 3 Mainz 05
FT Werder Bremen 1 – 3 Borussia Mönchengladbach
FT Borussia Dortmund 3 – 2 FC Bayern München

Germany – 2nd Bundesliga
November 10
FT 1. FC Köln 8 – 1 SG Dynamo Dresden
FT FC Erzgebirge Aue 1 – 3 Hamburger SV
FT FC St. Pauli 1 – 1 1. FC Heidenheim 1846

France – Ligue 1
November 10
FT Guingamp 2 – 4 Lyon
FT Saint-Etienne 2 – 0 Reims
FT Nimes 0 – 1 Nice
FT Angers 1 – 0 Montpellier
FT Toulouse FC 0 – 1 Amiens
France – Ligue 2 November 10
FT Valenciennes FC 4 – 2 Lens
France – National November 10
FT Le Mans FC 1 – 0 Laval
Netherlands – Eredivisie November 10
FT FC Emmen 2 – 0 NAC Breda
FT De Graafschap 1 – 4 PSV Eindhoven
FT Vitesse 2 – 1 FC Utrecht
FT VVV-Venlo 3 – 2 Fortuna Sittard

Belgium – First Division A
November 10
FT Sporting Charleroi 2 – 1 Club Brugge
FT Eupen 1 – 4 St.Truiden
FT Zulte-Waregem 2 – 0 Lokeren
FT Cercle Brugge 2 – 0 Waasland-Beveren
Portugal – Primeira Liga November 10
FT Aves 2 – 1 Rio Ave
FT Belenenses 0 – 0 Boavista
FT Nacional 1 – 0 Maritimo
FT FC Porto 1 – 0 Braga

Portugal – Segunda Liga
November 10
FT FC Penafiel 1 – 0 Benfica B
FT Academico de Viseu 1 – 0 Mafra
FT Sporting Farense 2 – 2 Vitoria de Guimaraes B

Scotland – Premiership
November 10
FT Dundee FC 1 – 1 St. Mirren
FT Hearts 0 – 1 Kilmarnock
FT St.Johnstone 4 – 0 Hamilton Academical

Scotland – Championship
November 10
FT Ayr United 1 – 1 Queen of South
FT Dunfermline Athletic 0 – 1 Falkirk
FT Greenock Morton 0 – 2 Alloa Athletic
FT Partick Thistle 0 – 1 Inverness CT
FT Ross County 0 – 1 Dundee United
Scotland – League 1 November 10
FT Arbroath 2 – 0 Montrose
FT Brechin City 4 – 0 Forfar Athletic
FT Dumbarton 2 – 1 Stenhousemuir
FT East Fife 2 – 1 Raith Rovers
FT Stranraer 1 – 2 Airdrieonians
Scotland – League 2 November 10
FT Albion Rovers 1 – 2 Edinburgh City
FT Annan Athletic 0 – 2 Cowdenbeath
FT Clyde 1 – 1 Stirling Albion
FT Elgin City 2 – 4 Berwick Rangers
FT Queen’s Park 2 – 0 Peterhead

International – Friendlies :: women
November 10
FT Germany 5 – 2 Italy
FT France 3 – 1 Brazil
November 11
FT Japan 4 – 1 Norway
Denmark – Superliga November 10
FT AC Horsens 1 – 1 SonderjyskE

Norway – OBOS-ligaen:: qualification
November 10
FT Fredrikstad 1 – 1 KFUM
Sweden – Superettan November 10
FT Falkenbergs FF 0 – 2 GAIS
FT Gefle 2 – 2 AFC Eskilstuna
FT Helsingborg 3 – 1 Varbergs BoIS FC
FT IK Brage 1 – 1 Degerfors
FT IK Frej Taeby 1 – 0 IFK Vaernamo
FT Joenkoepings Soedra 0 – 0 Norrby
FT Oergryte IS 4 – 0 Landskrona BoIS
FT Oesters IF 1 – 4 Halmstads BK
Austria – Bundesliga November 10
FT LASK 5 – 1 Admira Wacker
FT SK Sturm Graz 0 – 0 SKN St. Poelten
FT FC Wacker Innsbruck 1 – 0 Altach
Austria – Erste Liga November 10
FT Vorwaerts Steyr 2 – 1 SK Austria Klagenfurt
Switzerland – Super League November 10
FT Lugano 1 – 4 Luzern
FT Thun 4 – 2 FC Basel 1893
Switzerland – Challenge League November 10
FT Schaffhausen 3 – 2 Chiasso
Greece – Super League November 10
FT Ae Larissa Fc 2 – 0 PAS Giannina
FT Xanthi FC 0 – 1 Panionios
FT Levadiakos 2 – 1 OFI Crete
Turkey – Super Lig November 10
FT Konyaspor 2 – 0 Ankaragucu
FT Erzurum BB 2 – 1 Goztepe
FT Rizespor 1 – 2 Istanbul Basaksehir
FT Kayserispor 0 – 3 Galatasaray
Wales – Premier League November 10
FT Carmarthen 2 – 3 Cefn Druids
FT Connah’s Quay 2 – 2 Barry Town United FC
FT Newtown 7 – 1 Llanelli Town Afc
Northern Ireland – Premiership November 10
FT Ards 0 – 1 Crusaders
FT Dungannon Swifts 2 – 1 Institute
FT Glenavon 1 – 1 Warrenpoint Town
FT Glentoran 0 – 1 Ballymena United
FT Linfield 1 – 2 Coleraine
Cyprus – 1st League November 10
FT APOEL Nicosia 3 – 0 Enosis Paralimni
FT Ermis Aradippou 3 – 0 Pafos FC
FT Anorthosis 1 – 0 Nea Salamis
Luxembourg – National Division November 10
FT CS Fola Esch 4 – 1 US Hostert
FT FC Differdange 03 4 – 0 RM Hamm Benfica
FT Racing FC Union Luxembourg 0 – 1 AS Jeunesse Esch
FT Una Strassen 4 – 1 US Rumelange
FT Union Titus Petange 1 – 5 FC Progres Niedercorn
Czech Republic – 1st League November 10
FT Karvina 1 – 3 AC Sparta Prague
FT 1 FC Slovacko 0 – 1 FC Slovan Liberec
Slovakia – Fortuna League November 10
FT Trencin 0 – 2 Zilina
FT Ruzomberok 0 – 1 DAC 1904 Dunajska Streda
FT Zeleziarne Podbrezova 2 – 4 FK Senica
Russia – Premier League November 10
FT Ural 2 – 1 FC Orenburg
FT Krylya Sovetov Samara 1 – 2 Republican FC Akhmat Grozny
FT FC Rostov 0 – 0 FC Dinamo Moscow
Ukraine – Premier League November 10
FT FC Lviv 1 – 1 Olimpik Donetsk
13:00 Desna ? – ? Poltava
FT Zorya Luhansk 2 – 1 Karpaty Lviv
FT Desna 2 – 0 FC Chernomorets Odessa
FT Arsenal Kyiv 0 – 3 Oleksandriya
Poland – Ekstraklasa November 10
FT Wisla Plock SA 2 – 0 Zaglebie Sosnowiec SA
FT KS Lechia Gdansk 1 – 0 Cracovia
FT Wisla Krakow 3 – 2 KGHM Zaglebie Lubin
Poland – 1st Liga November 10
FT KS Warta Poznan 0 – 1 OKS Stomil Olsztyn
FT ŁKS Łódź 2 – 0 Chrobry Glogow
FT Bytovia Bytow 2 – 2 Termalica Nieciecza
FT FKS Stal Mielec 6 – 1 RKS Garbarnia Krakow
FT Sandecja Nowy Sacz 2 – 0 Chojnice
FT Podbeskidzie Bielsko Biala 0 – 2 GKS Katowice
FT Wigry Suwalki 1 – 3 GKS Jastrzebie Zdroj
Croatia – 1st League November 10
FT Slaven 0 – 2 NK Osijek
FT Hajduk Split 3 – 0 Inter Zapresic
Serbia – Super Liga November 10
FT FK Partizan 2 – 0 FK Radnik Surdulica
FT FK Zemun 0 – 3 Cukaricki
FT Macva Sabac 0 – 0 FK Spartak Subotica
FT Backa Backa Palanka 1 – 0 Vozdovac
FT FK Dinamo Vranje 0 – 3 FK Red Star Belgrade
FT Mladost Lucani 1 – 0 Vojvodina
FT Rad Beograd 0 – 2 FK Napredak Krusevac
Slovenia – Prva Liga November 10
FT NS Mura 1 – 0 Gorica
FT Maribor 4 – 1 NK Triglav Kranj
Hungary – OTP BANK Liga November 10
FT Diosgyori VTK 1 – 0 Debrecen
FT Kisvarda FC 1 – 4 Ujpest
FT MTK Budapest 3 – 2 Puskas FC Academy
FT Paksi FC 0 – 0 Budapest Honved
FT Haladas 1 – 0 Ferencvaros
Romania – Liga I November 10
FT Astra Giurgiu 1 – 2 CSM Politehnica Iasi
FT FC Viitorul Constanta 0 – 0 Concordia Chiajna
FT CFR Cluj 0 – 0 FC Dunarea Calarasi
Bulgaria – First Professional League:: 1. stage November 10
FT Botev Plovdiv 2 – 0 FK Septemvri Sofia
FT Cherno More Varna 1 – 0 Levski Sofia
FT FC Vereya 0 – 1 Etar
Belarus – Premier November 10
FT Isloch 0 – 1 FK Vitebsk
FT Gomel 0 – 2 FC Minsk
FT Neman Grodno 1 – 1 Smolevichy
Latvia – Virsliga November 10
FT RFS 0 – 1 FK Liepaja
FT Riga FC 4 – 4 FK Spartaks
FT Valmieras FK 1 – 0 FK Jelgava
FT Ventspils 4 – 1 FS Metta/LU
Estonia – Premium liiga November 10
FT FC Kuressaare 2 – 1 Paernu Linnameeskond
FT FCI Levadia 2 – 1 Flora Tallinn
FT Nomme JK Kalju 4 – 1 Trans Narva
FT Paide Linnameeskond 4 – 1 Tulevik Viljandi
FT Tammeka 2 – 1 Talinna Kalev
Moldova – National Division November 10
FT Dinamo-Auto 1 – 0 CS Petrocub
FT FC Zaria 1 – 1 FC Sfintul Gheorghe
FT Speranta 1 – 0 FC Milsami Orhei
FT Zimbru 1 – 0 FC Sheriff
Bosnia and Herzegovina – Premijer Liga November 10
FT FK Mladost Doboj Kakanj 2 – 0 FK Radnik Bijeljina
FT FK Zvijezda 09 2 – 0 Celik Zenica
FT Hsk Zrinjski Mostar 2 – 2 FK Sarajevo
FYR Macedonia – Prva Liga November 10
FT FK Belasica Strumica 1 – 4 Makedonija GjP
FT FK Rabotnicki Skopje 1 – 2 KF Shkendija
FT FK Renova 2 – 1 Pobeda
FT Shkupi 1 – 0 FK Vardar Skopje
FT FK Sileks 1 – 0 Fk Akademija Pandev
Montenegro – Telekom 1st CFL November 10
FT FK Lovcen 1 – 3 Rudar Pljevlja
FT Grbalj Radanovici 1 – 1 Zeta
FT Mornar 1 – 1 FK Iskra
FT Petrovac 1 – 1 Buducnost Podgorica
FT Sutjeska 3 – 0 OFK Titograd
Israel – Ligat HaAl November 10
FT Maccabi Netanya FC 0 – 1 Maccabi Petach Tikva
FT Hapoel Haifa FC 0 – 2 Bnei Yehuda Tel Aviv FC
FT Hapoel Tel Aviv FC 0 – 0 Hapoel Raanana FC
FT Hapoel Hadera 1 – 2 Maccabi Haifa FC
Argentina – Primera Division November 11
FT Colon 1 – 1 Estudiantes

Argentina – Primera B Nacional
November 10
Aband. Brown de Adrogue ? – ? Agropecuario
FT Chacarita Juniors 2 – 2 Instituto
Postp. Deportivo Moron ? – ? CD Santamarina Tandil

Argentina – Primera B Metropolitana
November 10
16:00 CA San Miguel ? – ? Comunicaciones
FT Ca Defensores Unidos 2 – 1 Club Atletico Atlanta
Postp. CA Colegiales ? – ? Talleres de Remedios de Escalada

Brazil – Serie A
November 10
FT America MG 0 – 1 Parana Clube
FT Corinthians 1 – 1 Sao Paulo
FT Atletico PR 2 – 0 Cruzeiro
FT Botafogo RJ 2 – 1 Flamengo
Brazil – Serie B November 10
FT CS Alagoano 0 – 0 Atletico GO
FT Criciuma 3 – 3 CRB
FT Oeste FC 0 – 0 Londrina EC
FT Avai FC 0 – 1 Fortaleza
FT Sampaio Correa 2 – 1 Sao Bento

Bolivia – Primera Division:: clausura
November 10
FT Aurora 4 – 2 Sport Boys Warnes

November 10
FT San Luis 1 – 2 Universidad de Chile
Chile – Cup November 11
FT Audax Italiano 0 – 1 Palestino

Colombia – Primera A:: clausura
November 10
FT Tolima 2 – 1 Patriotas
FT CD Once Caldas 1 – 0 Alianza Petrolera

Ecuador – Serie A:: clausura
November 10
FT CD Tecnico Universitario 2 – 1 LDU de Quito

Peru – Primera División:: clausura
November 10
FT Sporting Cristal 4 – 0 Binacional
FT Comerciantes Unidos 3 – 1 Universidad San Martin
FT Real Garcilaso 0 – 1 Universitario de Deportes
November 11
FT Sport Boys 3 – 1 Sport Rosario

CONCACAF Championship U20 – Group B
November 10
FT Nicaragua U20 0 – 2 Grenada U20
FT Saint Martin U20 0 – 11 Jamaica U20
FT Mexico U20 10 – 0 Aruba U20

CONCACAF Championship U20 – Group D
November 10
FT Guadeloupe U20 3 – 0 Dominica U20
FT Martinique U20 1 – 2 Canada U20
FT Panama U20 2 – 1 St. Kitts and Nevis U20

CONCACAF Championship U20 – Group F
November 10
FT Cayman Islands U20 2 – 4 Curacao U20

El Salvador – Primera Division:: apertura
November 10
FT CD Aguila 3 – 0 CD Luis Angel Firpo

Guatemala – Liga Nacional:: apertura
November 10
FT Deportivo Iztapa 3 – 1 CD Petapa
FT Sanarate 1 – 1 Coban Imperial

Asia – Champions League:: play-off
November 10
FT Persepolis 0 – 0 Kashima Antlers

Follow Brainnews On Twitter For All The Trending Stories Around The World @BrainnewsRadio
Get Our News Direct On Your Mobile, Like Our Facebook Page @Brainnewsradio

Read Also

Loading...

Author: Brainnews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *